AFCP_logo_white
1200px-U.S._Department_of_State_official_seal.svg
CyArk - Logomark__Yellow_White
Logo white g

Ukrainian Heritage Digitization and Dissemination Initiative

"Ukrainian Heritage Digitization and Dissemination Initiative" — спільний міжнародний проєкт "Архаїки" та CyArk, органічне продовження проєкту Preserving Ukrainian Legacy у 2024—2025 роках. Він спрямований на захист і популяризацію культурної спадщини України за допомогою інноваційних цифрових технологій. Підтриманий Програмою Фонду Посольства США, UHDDI забезпечує навчанням, 3D-обладнанням та методичними ресурсами три українські інституції: Одеський археологічний музей, Інститут археології НАН України, Київський Національний Університет ім. Т. Шевченка. Ініціатива об’єднує установи з різними профілями, сприяючи розвитку міжсекторальної співпраці для вдосконалення захисту культурної спадщини в умовах війни та миру. За допомогою залучення різних команд ми хочемо створити нові шляхи для кроссекторальної взаємодії фахівців з захисту спадщини в Україні

Практикум у Кракові

Цьогорічний тренінг, влаштований CyArk та “Архаїкою” вже вдруге відбувся за підтримки Ягеллонського університету. Команди з Києва та Одеси навчались у Колегіумі Маіус, одній із найстаріших будівель університету, в залі Міхала Бобжинськєго — намісника Галичини у 1908—1917 роках та вчиталя Михайла Грушевського. 

Особливість нашої програми в практичному підході. Фахівці CyArk Кейсі Гадік, Кріс Міллберн та Роб Кесак не тільки ознайомили учасників тренінгу з теорією фотограмметрії, лазерного сканування та роботі з софтом, але й допомагали на практиці розібратися з усіма нюансами 3D-моделювання. Щодня ми створювали тривимірні моделі історичних об’єктів, любʼязно наданих Ягеллонським університетом. 

Наші учасники вправлялися з керамічними посудинами, металевими гривнами, зброєю та крем’яними знаряддями. Кожна команда обирала собі артефакти, максимально наближені до тих, з якими доведеться працювати в Україні. Також ми тренувались оцифровувати архітектуру, поєднавши два способи: фотограмметрію і лазерне сканування. Зробили якісну модель внутрішнього дворика та фасаду будівлі Колегіуму Маіус. 

На завершення тренінгу нас відвідала культурна аташе Посольства США в Україні. Учасники програми показали чому навчились за півтора тижні, презентували свої результати та засвідчили, що опанували всі необхідні методи для подальшої роботи з цифрового захисту культурної спадщини в Україні. Разом із новим обладнанням вони повернулися до своїх наукових установ, щоб за підтримки Архаїки почати наступний етап роботи — оцифрування спадщини в своїх фондах. 

Онлайн навчання : старт нового проєкту

Наш проєкт розпочався короткими онлайн-тренінгами, що стали першим кроком до співпраці учасників. Відбулося знайомство, презентація загального бачення проєкту, методів роботи та цілей, яких плануємо досягти.

Особливе місце у тренінгу зайняли виступи представників сучасних американських музеїв, які поділилися своїм досвідом використання цифрових інструментів — September 11 Museum & Memorial, Children’s Museum of Indianapolis, Museum of Science, Boston. Їхній досвід допоміг окреслити перспективи роботи з інструментами, які надасть проєкт.