AFCP_logo_white
1200px-U.S._Department_of_State_official_seal.svg
CyArk - Logomark__Yellow_White
Logo white g

Preserving Ukrainian Legacy

“Preserving Ukrainian Legacy” — це спільний проєкт нашої команди з України та CyArk, некомерційної організації з США, чия місія полягає в тому, щоб розкрити силу 3D-технологій, щоб зробити світову культурну спадщину доступною для нової аудиторії та майбутніх поколінь. Цей проєкт створений задля збереження та популяризації української культурної спадщини методами цифрового захисту, особливо в темні часи війни. 

Preserving Ukrainian Legacy отримав підтримку від Державного департаменту США через Програму Фонду Посольства для захисту культури і був розроблений для забезпечення комплексного навчання, обладнання та додаткових ресурсів трьом музеям: Національному заповіднику "Хортиця", Дніпровському національному історичному музею ім. Д.І. Яворницького та Національному музею історії України.

Презентація

Зараз проєкт зі збереження української спадщини виходить на фінальну стадію: більшість запланованих артефактів вже оцифровані. Ми поступово публікуємо їх на міжнародний загал, щоб поділитися багатством нашої культурної спадщини зі світом та збільшити доступність цих цінних ресурсів для дослідників та ентузіастів з усього світу. Це важливий крок у збереженні й популяризації культурної спадщини України, що сприятиме її впізнаваності та вивченню у майбутньому.

Польові роботи

Занурившись у фонди Національного заповідника "Хортиця", Дніпровського національного історичного музею і Національного музею історії України, ми дослідили широкий спектр артефактів: від мистецтва верхнього палеоліту до пам’яток судноплавства 19-го століття, які подеколи були приховані протягом майже століття. Деякі артефакти, як-от розписані посудини та жіночі фігурки Трипільської культури, отримали відомі світовій академічній спільноті, однак багато унікальних артефактів ще належить повністю відкрити та оцінити. Серед них варті особливої уваги  вишукані верхньопалеолітичні статуетки зі слонової кістки з Мізина, розкопані на початку ХХ ст., декоровані антропоморфні стели доби енеоліту та бронзи. Ці артефакти ніколи раніше не були представлені у 3D або досліджені з цифрової точки зору.

Навчання

Цьому процесу передувало інтенсивне навчання команди. У листопаді 2023 року шестеро представників з трьох музеїв-учасників, а також команда «Архаїки», поїхали до Кракова, щоб пройти важливе практичне навчання з обладнанням і ознайомитися з методами 3D-документування. Цілий тиждень ми вправлялися y фотограмметрії та її застосуванні для збереження культурної спадщини — від найпростіших основ до хитрощів ремесла. Навчання проходило в найстаріших приміщеннях Ягеллонського університету в місті Краків (Польща), і наша команда надзвичайно вдячна польській стороні за гостинність та можливість попрацювати з обʼєктами культурної спадщини, що зберігаються в фондах університету. 

Мета тренінгу, проведеного CyArk, полягала не лише в тому, щоб показати учасникам, які кнопки натискати в дивних програмах, а й у тому, щоб підвищити загальну спроможність українських інституцій ефективно передавати знання щодо цифрового збереження культурної спадщини та збільшити їхню спроможність змінювати галузь. Ми прагнемо запровадити в українську археологію найвищі стандарти 3D- оцифрування культурної спадщини та поширити їх по всій країні.

По завершенню тренінгу всі учасники повернулися додому з щедро наданим обладнанням, придбаним за кошти Посольства США в Україні, щоб розпочати оцифрування найцікавіших обʼєктів з кожного з музеїв-партнерів.

IMG_5593-0

Фотограмметричний набір

Окрім загального успіху навчання, ми раді були нарешті познайомитись як команда, де кожен учасник особисто доклався до роботи в новому колективі та зробив внесок у наш новий спільний археологічний досвід.

Відбір

Команда “Preserving Ukrainian Legacy” була сформована після роботи над помилками та рефлексією над нашим пілотним проєктом “3Д Iсторія для України”. Тоді нам вдалося залучитися підтримкою Всесвітнього археологічного конгресу та Heritage Media Group, та організувати дводенну онлайн-конференцію, щоб зібрати пожертви на обладнання для оцифрування. 

Використовуючи уроки нашого першого проекту, ми почали співпрацювати з CyArk, і так зародилася ідея створення ініціативи “Preserving Ukrainian Legacy”. 

Команда цього проєкту була сформована на основі відкритого конкурсу для молодих науковців. Ми шукали людей, здатних спілкуватися англійською та опановувати нове програмне забезпечення і обладнання, та відкритих до трансдисциплінарного досвіду у цифровій археології та дослідженні культурної спадщини. 

Цей проєкт став можливий завдяки невпинній роботі нашої команди, і результати нашої діяльності вже доступні до перегляду у наших соціальних мережах та на сайті. 

photo_2023-07-28_12-40-54